Samostatný trénink nebo s další osobou?
Cvičení pro trénink intuitivního vidění můžete provádět buď sami, nebo ve spolupráci s další osobou. Pokud jste sami, budou cvičení o něco zdlouhavější, protože nemáte zpětnou vazbu od další osoby a kontrolu (například barvy papíru) musíte provádět sami. Z neustálého sundávání masky po cvičení a následného přivykání na tmu by vás nejspíše bolely oči. Mozek by se také nemusel tak snadno odpoutat od klasických vizuálních vjemů oproti situaci, kdy máte masku nasazenu např. celou hodinu.
Pro samostatný trénink je vhodné si zajistit hmatový postup kontroly výsledků. Při rozlišování papírů více barev budou mít např. papíry červené barvy v rožku malou dírku, papíry zelené barvy dvě dírky, žluté papíry tři dírky. Po skončení cvičení můžete kontrolu provést hmatem, bez nutnosti sundávat masku.
Trénink s další osobou či lektorem má tu výhodu, že se můžete plně soustředit na cvičení a nijak se nerozptylujete. Na druhou stranu, můžete cítit jistý psychologický tlak, pokud je cvičení zdlouhavé a druhá osoba se např. nudí.
Pozitivní motivace
Důležitost vědoméno i podvědoméno přijetí skutečnosti intuitivního vnímání byla již uvedena na stránce Jak se naučit vidět. Mozek těžko přeskládá zaběhlé cesty, když není přesvědčen, že mu to k něčemu bude.
V začátcích tréninku je důležitým faktorem pozitivní motivace, aby se člověk po prvních neúspěších nezablokoval. Žádný učený z nebe nespadl a neúspěchy jsou u každého učení přirozené. Pokud trénujete s další osobou, měla by Vás proto spíše chválit za úspěchy a při chybě neutrálně sdělit „Jsi si jistá, že je to modrá?„, než použít negativní „Špatně, moc ti to nejde„.
Světelné podmínky
Někteří lektoři intuitivního vidění uvádějí, že je lepší cvičit na dobře osvětleném místě. Není mi jasné, zda má pak lepší kontrast i intuitivní zorné pole, nebo jde pouze o předpoklad. Jakmile provede někdo měření kvality intuitivního vidění vzhledem k intenzitě osvětlení a typu světla (přirozené sluneční / umělé-zářivky / elektrosmog-WiFi apod.), budeme informovat, zda to má vliv. Pokud můžete takové měření provést sami, napište nám prosím e-mail či do komentářů.
Mám mít pod maskou zavřené či otevřené oči?
Základem je, aby Vás nikde nic netlačilo a oči se cítily komfortně. Pokud používáte například zatemněné lyžařské brýle, nebo masku Mindfold, máte před očima prostor a můžete zkoušet trénovat s otevřenýma i zavřenýma očima. Otevřené oči mohou působit psychologicky lépe, protože mozek ví, že jsou víčka otevřená a vizuální vjem by měl nějaký být. Na druhou stranu, pokud nemáte dokonalé zatemnění a do masky prosvítá světlo, budou otevřené oči rušit.
Většina lidí, kteří se intuitivnímu vidění naučili, má i pod maskou oči zavřené. Je to pohodlnější.
Kterým cvičením začít?
Podle lektorů se první průzor v zorném poli neobjevuje při nějakém konkrétním cvičení. Každý se může ‚nastartovat‚ u něčeho jiného, proto doporučujeme vyzkoušet všechna cvičení a rozvíjet spíše ta, u kterých máte nejvyšší úspěšnost. Pokud cvičíte například tři týdny půl hodiny denně a u žádného se stále neodchylujete od náhody o statistickou odchylku, nejspíše pro tento typ vidění nemáte predispozice a asi se jej nenaučíte.
Základní cvičení
Rozpoznávání jasu
Zakryjte si oči maskou/šátkem tak, abyste nic neviděli. Položte před sebe tmavý a světlý papír (A4/A3). Zamíchejte je tak, abyste nevěděli, který je který. Zvolte papíry ze stejného materiálu tak, abyste je nemohli rozlišit například podle hrubosti povrchu. Nepodvádějte a přesvědčete mozek, že si musí hledat cestu vizuálně. Pokud cvičíte samostatně, udělejte si v rožku jednoho z papírů značku, kterou nahmatáte při kontrole po dokončení cvičení.
Provádějte: 15 minut
Rozpoznávání barev
Dejte před sebe 5 papírů jedné barvy (např. modrá) a 4 papíry druhé barvy (např. červená). Pátý červený papír odložte stranou. Zakryjte si oči maskou/šátkem tak, abyste nic neviděli. 5+4 papíry pečlivě promíchejte. Na horní stranu dejte odložený červený papír.
Nyní držíte hromádku před sebou a víte, že nahoře je červený papír. Snažte se rozpoznávat rozdíl mezi barvou papírů a roztřiďte je na dvě hromádky. Pokud si nejste aktuálním papírem jisti, klidně jej vložte na spodek hromádky a nechte až na něj znovu dojde řada. Po roztřídění všech papírů vám druhá osoba zkontroluje úspěšnost, nebo je rozlište sami hmatovou značkou v rožku papíru.
Pokud jste dostatečně úspěšní, přidávejte barvy papírů a třiďte je do více hromádek.
Provádějte: 15 minut
Rozpoznávání tvarů
Potištěte arch o velikosti A3/A4 jedním typem znaků. Znaky by měly být alespoň o velikosti 3 centimetry a každý papír by měl být dostatečně odlišný. Jeden obsahuje např. pouze kolečka, jiný pouze křížky, další papír proužky apod. Pokud můžete hmatem rozpoznat, jakými symboly je arch potištěn, dejte jej do průhledné fólie.
Zakryjte si oči maskou/šátkem tak, abyste nic neviděli. Rozpoznávejte tvar symbolů na papíru před sebou. Můžete se zkusit k papíru hlavou různě natáčet a naklánět.
Provádějte: 15 minut
Nalezení kelímků/předmětů
K tomuto cvičení budete potřebovat další osobu. Na prázdný stůl před sebou položte množství menších předmětů. Jejich barva by měla být dostatečně kontrastní oproti povrchu stolu. Zakryjte si oči maskou/šátkem tak, abyste nic neviděli. Zacpěte si uši tak, abyste neslyšeli, kam budou předměty umístěny.
Druhá osoba umístí předměty někam na stůl. Snažíte se předměty uvidět a posbírat je. Nehádejte. Pokročilejší mohou cvičit s menšími předměty, nebo předměty třídit podle barvy apod.
Provádějte: 15 minut
Civění z okna
Toto cvičení je velmi jednoduché. Zakryjte si maskou/šátkem oči tak, aby byl konvenční zrak kompletně vyřazen a nic neprosvítalo ani kolem nosu. Dívejte se směrem z okna a snažte se rozeznat známé tvary a objekty, okna protějšího domu apod.
Provádějte: délka dle libosti