Situace kolem Intuitivního vidění, rok 2021

Od poslední aktualizace webu o Intuitivním vidění uběhlo již několik let, proto si myslím, že by stálo za zmínku zrekapituovat můj aktuální postoj k událostem, které se kolem tohoto fenoménu odehrály v letech 2014-2016.

Ve zkratce: Není důvod intuitivnímu vidění věřit. Paranormální schopnosti hledejte jinde.

Není mi známo, že by některý z žáků Marka Komissarova či lektorů intuitivního vidění, byl schopen prokázat tyto schopnosti v nezávislém experimentu. V ČR byla vypsaná například Paranormální výzva klubem skeptiků SISYFOS. Při použití jiných zatemňovacích prostředků schopnost intuitivního vnímání mizela. Schopnost byla často dostupná jen při použití konkrétní masky (zdroj: Jakub Kroulík).

Já osobně jsem po absolvování kurzu Tatiany Karoviny byl přesvědčen, že na tom asi něco je. Jenže při sledování dění v následných měsících jsem došel k následujícímu: Lidé, kteří věří a praktikují fenomén intuitivního vidění, nejsou podvodníci. Bohužel však podléhají sebeklamu. Maska, která se pro exhibici obvykle používá, u drtivé většiny lidí krásně doléhá na obličej. Náhodný svědek si masku vyzkouší, nic nevidí a potvrdí, že prostě ten, který intuitivní vidění předvádí, nic nemůže vidět.

Avšak někteří lidé mají nos tvarován tak, že mezi maskou a bokem nosu vzniká malá škvírka. Po akomodci očí na tmu rozezná malé procento lidí nějaké obrysy nalevo či napravo od středu zorného pole. A poté podlehnou sebeklamu, že mají superschopnost, jsou vyvolenými, či prostě jen objevili něco, co je vědě doposud skryto.

Skutečnost, že děti tuto chopnost mají častěji, ale s věkem ji ztrácejí, lze pak vysvětlit jednoduše tak, že nos dětí je tvarován právě tak, že mezera vzniká snadněji a při růstu postupem let, nelze dosáhnout dostatečné mezery tak snadno. Jde skutečně pouze např. o vzdálenosti pod milimetr, maximálně nízké jednotky milimetrů.

Ezoterická komunita mizení schopností vysvětlují naopak tak, že systém lidské jedince formuje materialistickým způsobem a myšlením a intuitivní schopnosti proto zakrňují.

Uzavřeme tedy kapitolu intuitivního vidění. Pojďme řešit něco konstruktivního.

2 komentáře u „Situace kolem Intuitivního vidění, rok 2021

 1. Dagmara

  Dobrý den,
  zajímalo by mě, zda jste někdo viděl tato videa a co o nich soudíte. Jde o výuku mexických dětí, které mají zavřené oči a zakryté třemi vrstvami textilie. Nezdá se, že by šlo vidět skrz či spodem. https://www.youtube.com/watch?v=9IO2OtE4C98
  Na druhou stranu jsem stále neviděla nikoho, kdo by toto byl schopen odzkoušet přes celoplastovou folii klidně i s brýlemi na očích, pokud to subjektivně potřebuje.
  Paranormální výzva je stále otevřená s pokud někdo skutečně touto schopností disponuje a o peníze nestojí, není nic jednoduššího než ony 3 miliony věnovat na rozvoj vědy či je darovat potřebným.

  1. Ludvík Sviták

   Dobrý den,
   možná Vám pomůže v rozhodování toto video.
   https://www.youtube.com/watch?v=S4BM6OHlhHk
   S autory paranormální výzvy byl Komissarov v kontaktu. Chtěl do toho jít s touto maskou.
   Jenže oni trvali na tom, že podmínky testu budou určovat oni. To je velký problém, když nevíte co si na vás připraví.
   Podobné výzvy se Komissarov zůčastnil se svou první žačkou v USA. Oblepovali jí obličej lepenkou tak dlouho až vystresovaná holčička o svou schopnost „vidění“ přišla.
   V Itálii se dělal seriozní vědecký výzkum této metody, někde na netu je z toho video. Jenže co chcete zkoumat když nikdo netuší jak to funguje? Současné vědecké poznatky na to prostě nestačí. Nebo si někdo myslí, že všechno už bylo objeveno a nic nového už nás nečeká?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *