Situace kolem Intuitivního vidění, rok 2021

Od poslední aktualizace webu o Intuitivním vidění uběhlo již několik let, proto si myslím, že by stálo za zmínku zrekapituovat můj aktuální postoj k událostem, které se kolem tohoto fenoménu odehrály v letech 2014-2016.

Ve zkratce: Není důvod intuitivnímu vidění věřit. Paranormální schopnosti hledejte jinde.

Není mi známo, že by některý z žáků Marka Komissarova či lektorů intuitivního vidění, byl schopen prokázat tyto schopnosti v nezávislém experimentu. V ČR byla vypsaná například Paranormální výzva klubem skeptiků SISYFOS. Při použití jiných zatemňovacích prostředků schopnost intuitivního vnímání mizela. Schopnost byla často dostupná jen při použití konkrétní masky (zdroj: Jakub Kroulík).

Já osobně jsem po absolvování kurzu Tatiany Karoviny byl přesvědčen, že na tom asi něco je. Jenže při sledování dění v následných měsících jsem došel k následujícímu: Lidé, kteří věří a praktikují fenomén intuitivního vidění, nejsou podvodníci. Bohužel však podléhají sebeklamu. Maska, která se pro exhibici obvykle používá, u drtivé většiny lidí krásně doléhá na obličej. Náhodný svědek si masku vyzkouší, nic nevidí a potvrdí, že prostě ten, který intuitivní vidění předvádí, nic nemůže vidět.

Avšak někteří lidé mají nos tvarován tak, že mezi maskou a bokem nosu vzniká malá škvírka. Po akomodci očí na tmu rozezná malé procento lidí nějaké obrysy nalevo či napravo od středu zorného pole. A poté podlehnou sebeklamu, že mají superschopnost, jsou vyvolenými, či prostě jen objevili něco, co je vědě doposud skryto.

Skutečnost, že děti tuto chopnost mají častěji, ale s věkem ji ztrácejí, lze pak vysvětlit jednoduše tak, že nos dětí je tvarován právě tak, že mezera vzniká snadněji a při růstu postupem let, nelze dosáhnout dostatečné mezery tak snadno. Jde skutečně pouze např. o vzdálenosti pod milimetr, maximálně nízké jednotky milimetrů.

Ezoterická komunita mizení schopností vysvětlují naopak tak, že systém lidské jedince formuje materialistickým způsobem a myšlením a intuitivní schopnosti proto zakrňují.

Uzavřeme tedy kapitolu intuitivního vidění. Pojďme řešit něco konstruktivního.

1 komentář u „Situace kolem Intuitivního vidění, rok 2021

  1. Dagmara

    Dobrý den,
    zajímalo by mě, zda jste někdo viděl tato videa a co o nich soudíte. Jde o výuku mexických dětí, které mají zavřené oči a zakryté třemi vrstvami textilie. Nezdá se, že by šlo vidět skrz či spodem. https://www.youtube.com/watch?v=9IO2OtE4C98
    Na druhou stranu jsem stále neviděla nikoho, kdo by toto byl schopen odzkoušet přes celoplastovou folii klidně i s brýlemi na očích, pokud to subjektivně potřebuje.
    Paranormální výzva je stále otevřená s pokud někdo skutečně touto schopností disponuje a o peníze nestojí, není nic jednoduššího než ony 3 miliony věnovat na rozvoj vědy či je darovat potřebným.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.