Mark Komissarov a kapitalismus s lidskou tváří

V posledních týdnech jsem intenzivně uvažoval nad možnostmi, jak informace o intuitivním vidění dostat do povědomí veřejnosti laické i odborné. Ostatně právě kvůli tomu vznikl tento web.

Ještě před měsícem jsem o schopnostech člověka vidět bez očí vůbec nevěděl. První setkání s tímto fenoménem bylo díky popularizátorovi a lektorovi Marku Komissarovi. Dozvěděl jsem se, jak má patentovánu metodu výuky, školí lektory po celém světě a chce pomoci nevidomým a zrakově postiženým dětem a dospělým. Chvályhodný přístup, říkal jsem si.

Kapitalismus aneb síla peněz v akci

Poté jsem si prošel kurzem intuitivně-informačního vnímání a seznámil se s viděním bez očí osobně. Přečetl jsem si patentovou přihlášku Marka Komissarova a uvědomil si, že vůbec nejde o přidělený patent. Zjistil jsem, že vlastně ani M. Komissarov neví, jak to přesně funguje. Proč tedy v televizi a na videích zaznívá informace, že jde o patent a pouze Komissarovi lektoři jsou ji oprávněni učit? Pár příkladů za všechny:

Kristall - nepravdivé tvrzení o exkluzivitě

 • Jan Světlák ve videu Na vlasní oči – Zázrak nebo trik, cca 5.minuta: „…my s Janičkou (pozn.Jana Beláková) jsme jediní lektoři, kteří jsou oprávnění takto učit…“
 • Stránky www.centrum-rozvoje-osobnosti.cz, červené upozornění na konci stránky, viz obrázek ze dne 2014-05-16.
 • Facebook stránky Kurzy intuitivního vidění – upozornění u pozvánek na kurz (např. ze dne 2014-02-14).

Říkal jsem si, proč lektoři tak trvají na své exkluzivitě učit intuitivní vidění? Došlo mi to hned, jak jsem se dozvěděl, že Komissarovi za certifikaci musí platit každý rok vysoké částky: 500$ za roční certifkát pro výuku dětí, 1000$ za roční certifikát pro výuku dospělých a nevidomých.

Na první pohled mi to nepřijde jako nejpřímější cesta k rozšíření povědomí o intuitivním vidění. Na druhou stranu, u každého lektora, který si zakoupil certifikát pana Komissarova, vzniká tlak na splacení této investice. Lektoři jednoduše chtějí, aby se jim to zaplatilo zpět. Výsledkem je, že je vytvářejí intenzívní organizační činnost – pořádají se volné přednášky a následně placené kurzy.

Certifikace od Marka Komissarova (ilustrace)

Certifikace od Marka Komissarova (ilustrace)

Tento kapitalistický přístup tedy výsledky má a pan Komissarov je určitě za nějakou kačku taky rád. Jen ti nevidomí to v konečném důsledku nemají zadarmo (i když Komissarov tvrdí, že s nevidomými pracuje zadarmo, ne vždy tomu tak je).

Dalším problémem je, že lidé mohou podlehnout dojmu, že lektoři s certifikátem intuitivní vidění učí nutně nejlépe. To samozřejmě není pravda, jiní lektoři mohou učit klidně lépe, jen nezaplatili panu Komissarovi za pěkný papír, který si mohou pověsit na stěnu.

Zadarmo ani kuře nehrabe. Nebo ano?

Dle mého názoru by měly být informace o tom, jak se naučit využívat intuitivní vidění, zadarmo. Webové stránky, které navštěvují intuitivci (lidé, kteří již naučili intuitivně vidět) se mi jeví jako perspektivní platforma pro rozvoj postupů a metod výuky a pro výměnu zkušeností.

Tyto stránky již několik dní od spuštění navštěvují desítky čtenářů denně. Je vidět, že lidé mají o toto téma zájem, hledají zkušenosti s intuitivním viděním a také nejlepší cvičení jak se tuto schopnost naučit. Věřím, že tyto stránky jim v tom pomohou. Zadarmo 🙂

 

 

10 komentářů u „Mark Komissarov a kapitalismus s lidskou tváří

 1. Pavla

  Také jsem se zúčastnila kurzu Marka Komissarova a přijela jsem velmi zklamaná. Nic jsme se tam nestačili. Museli jsme podepsat prohlášení, že poznatky nebudeme jakýmkoliv způsobem šířit dál. Běda to vyučovat. Budeme stíhání. A nevidomí si kurz normálně platí. Jako atrakce bezva ale že by se tam člověk něco naučil, to vážně ne. Nedostali jsme tam důkaz, že to funguje. Protože když se z 10 pokusů uhodnout obrázek jednou trefite, to není umění ale náhoda. A to u všech 12 účastníků probíhalo stejně. Takže za velký peníz velké zklamání.
  Pavla

  1. volt Autor příspěvku

   No, tak to je pro pana Komissarova dost nelichotivá recenze. Děkujeme za informaci, jak to tam probíhalo.

  2. Ludvík

   Já byl taky na kurzu Marka Komissarova. Bylo nám tam ale jasně řečeno, že to co nám ukazuje je jenom základ. Takový návod, jak trénovat svou intuici. Nikdo by neměl očekávat, že se za 10 hodin naučí to, co jiní trénují možná několik let. Procento neúspěšných bude asi vysoké. Otázka je, nakolik je to vina lektora.
   Taky nám říkal, že cena kurzu je vysoká proto, aby se tam hlásili jenom lidé, kteří se o to opravdu zajímají.
   Pokud si někdo řekne mám zbytečných 10000 tak mě to naučte, bude nejspíš zklamaný.
   Po skončení kurzu jsem se zeptal přítomné lektorky (Jana Beláková), jestli se mám přihlásit hned na
   druhý kurz, když mě to moc nejde. Řekla: Ne, musíte cvičit.
   Když někdo ví, že mu to nejde, a přihlásí se hned ještě na vidění, pak je to jeho chyba. Pak se může dívat
   akorát škvírou v molitanu.
   Má snad lektor dělat nějaký výběr koho vezme a koho ne?

   1. františka

    Ráda bych podotkla, že můj 10 letý syn se zcela náhodně zúčastnil „předvádění“ této metody na zcela jiném kurze a velice rychle viděl běžné věci, četl, hrál si. Nic jsme neplatili a myslím, že lektorka to ukazovala opravu z naprostého nadšení touto metodou. Takže myslím, že jde opravdu tady v tom případě o byznys.

    1. Žaneta

     Ćtu si tyto stránky a mám z toho v hlavě slušný chaos. Tak jak to tedy je? Dívala jsem se na stránky pana Světláka a chtěla přihlásit sebe a děti na kurs do Brna. Já tomu uvěřila. Pak ale čtu vaše příběhy, dívám se na sysifofské pokusy a skutečně pochybuji. Opravdu se mi nechce vyhodit zbytečně peníze. Copak všichni, kteří tvrdí, že vidí s maskou, podvádějí? Mohl by prosím autor těchto stránek či další účastníci kursů (dospělých i dětí) sdělit jakého dosáhli či nedosáhli pokroku a skutečně popravdě sdělit zda jim „třetí oko“ funguje? Předem děkuji za upřímné a pravdivé odpovědi, ať už budou jakékoliv.

     1. Michaela

      Dobrý den,
      já jsem se kurzu zúčastnila také s pochybami ale říkala jsem si, přesně jako Vy, že tolik lidí přece nemůže lhát, že se ho snaží jen někdo pošpinit. No ale byla to pravda, je to sprostý výmysl. Dokonce sám pan Komissarov vůbec přes tu masku nevidí a ani to co vyučuje na prvním kurzu (tedy intuici) taky neumí, že se prý věnuje jiným věcem třeba „telepatii se svou rodinou“. Tak aby nás učil někdo něco, co ani sám neumí… co k tomu dodat. Z dospělých přes tu masku viděli jen ti co měli úzkou hlavu (kolem nosu vznikne mini škvírka a tou se díváte), to vysvětluje proč děti vidí hned. Prostě kdo má malou hlavu vidí, kdo má velkou nevidí, ženy mají menší hlavu proto vidí častěji než muži. To je celé. Ať všichni vidí co je Komissarov za podvodníka!!!!

     2. Pavla

      Děti to opravdu zvládnou. Jestli všichni, to nevím, ale jinak jsem viděla pár dětí, co to opravdu umí. Dospělého, kterému by se to podařilo, jsem ještě nepotkala. Netvrdím, že to není možné, jen to zřejmě neumí nikdo tak vysvětlit, aby to bylo přenosné. Že jsme hloupí a uvěřili jsme, že nás to MK naučí, to je jedna věc, ale že na kameru tvrdí, že nevidomí to mají zadarmo a oni podle něj musí jít na oba kurzy, aby to mělo účinek a opravdu vím, že to platí, tak to je opravdu dost smutné. Berou to jako poslední naději, dají za 10 dnů 20000 Kč a nenaučí se vůbec nic, tak to je opravdu síla.

  3. Vítězslav

   „Úspěšnost“ je vidět například na videu (sekce Videa) Na vlastní oči – zázrak nebo trik? TV NOVA, čas 12:30 až 12:40, kdy zúčastnění měli vybrat červený kelímek. Výsledek: 1x žlutý, 3x červený, 4x modrý. Tady opravdu věřím, že (ti dospělí) měli OPRAVDU zavřené oči, protože výsledek je opravdu náhodný.
   Jestli to „da, da, da, da, da…“ byl výraz spokojenosti pana Komissarova nad výsledkem, to jsem už z videa nepochopil…

 2. Petr

  Dobrý den,
  také jsem se zúčastnil kurzu Marka Komissarova a protože jsem chtěl vidět třetím okem, musel jsem absolvovat první i druhý kurz, takže celková částka 20 000Kč. A výsledek? Nikdo na konci neviděl, jenom když jsme si všichni dali masky výš nad nos, tak jsme koukali přes molitan, ale to prý bylo to třetí oko. Když jsme řekli, že je to molitan, tak nám pan Komissarov s ironickým úsměvem a evidentní nelibostí sdělil, že to je daný výsledek. I přesto, že ženy by měly být více intuitivní a měly by mít lepší výsledky, tak žádná z žen rovněž neměla žádné výsledky, ještě smutnější skutečností je, že nevidomí si kurz také platí a rovněž bez výsledků. Pan Komissarov se řídí heslem zatloukat zatloukat zatloukat, na čemž se mu podařilo vystavit business se zisky až 360 000Kč týdně. Kromě velkého podfuku za hodně peněz, ještě navíc sexuálně obtěžuje ženské účastnice kurzu.

 3. tereza

  Dobrý den, docela mě mrzí, že jsem nenapsala recenzi už dříve a to po skončení kurzu minulý rok, aby se ostatní lidé, kteří chtějí jít na tento kurz „dobře“ rozhodli! (cítila jsem se tak podvedená, že jsem na to chtěla rychle zapomenout, ale rozhodla jsem se, že napíšu o tom kdo je Komissarov). Měli byste vědět, že je to lhář, který sprostě okrádá lidi a ženy se snaží ovládat pomocí sexuální magie. To jak je ukazován na youtubu – cesty k sobě a další je jedno velké divadlo, kterému se dá snadno naletět. Bohužel i já jsem naletěla a svých 10tis. už neuvidím. Když na konci kurzu nemáte žádný pokrok a chcete vrátit peníze, tak Vám pan Komissarov sdělí, že jste se málo snažila… Velice často říkal, že ženy k němu půjdou na noční převýchovu, tak jsme se tomu akorát všichni zasmáli a šlo se dál. Ale pozor to nebyla legrace. Ti co bydlí mimo Prahu, tak jim centrum Kristall nabídne ubytování přímo v té budově kde probíhají semináře (na kloboukově ulici). Na této adrese je ubytován i pan Komissarov v prvním patře, tak až se půjdete večer osprchovat nebo na záchod, tak se nelekněte až Vám pan Komissarov bude nabízet svoje lože nebo se bude snažit alespoň Vás osahat a oslintat. A mohu s naprostou jistotou říct, že tohle chování se nestalo jenom mě, na patře nás bylo víc. Jo a mimochodem ta „slepá“ Šárka, která mu na youtubu dělá reklamu (ne samozřejmě zadarmo), tak slepá není a nebyla, jen dost špatně vidí, ALE VIDÍ a vždycky viděla.
  Boží mlýny melou pomalu pane Komissarov, ale jistě!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *